شرایط و نحوه طلاق و دادگاه صالح به رسیدگی به دعوا

شرایط و نحوه طلاق و دادگاه صالح به رسیدگی به دعوا :

طبق ماده 1133 قانون مدنی ایران ) : مرد می تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق بدهد) , پس طلاق به خواست مرد انجام می شود بدون مشخص کردن و اثبات دلیل درخواست خود.

زن هم میتواند دادخواست طلاق بدهد ولی باید یکی از شروط ضمن عقد را ثابت کند یا عسر و حرج خود را بتواند در دادگاه ثابت کند.

بر اساس قانون حمایت از خانواده که در سال 1346 به تصویب رسید باید طلاق هر یک از زوج ها دلایلی داشته باشد و بدون دلیل انجام نمی شود.

طبق قانون 3 نوع طلاق داریم :
 1- اراده مرد در طلاق 
2- طلاق به درخواست زن 
3- طلاق با توافق زوجین

شرایط طلاق از طرف مرد چگونه است ؟
مرد ممکن است دلایلی برای درخواست طلاق خود داشته باشد مانند: سوء رفتار همسر، محکومیت خانوم به حبس، ترک زندگی خانوادگی، عقیم بودن زن و عدم تمکین زن که با اثبات هر یک از این دلایل می تواند همسر خود را طلاق دهد البته بدون هیچ دلیلی هم می تواند دادخواست طلاق دهد طبق قانون تصویب شده حتی اگر از همسر خود ناراضی باشد .

فقط تفاوت بین این دو درخواست در آن است که اگر طلاق بدون دلیل باشد مرد باید حق و حقوق مربوط به زن را پرداخت کند.

شوهری که درخواست طلاق داده است ۳ ماه وقت دارد تا برای اجرای رای دادگاه و ثبت آن به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه کند و اگر تا این مدت مراجعه نکند، رای دادگاه دیگر اعتباری ندارد؛ یعنی اگر بعد از ۳ماه از صدور گواهی عدم امکان سازش به دفتر رسمی طلاق مراجعه نکند، دیگر نمیتواند طلاق را ثبت کند.

 

 توجه داشته باشید مرد زمانی میتواند زن خود را طلاق بدهد که تمام حقوق مالی او را پرداخت نماید  

حقوق مالی که مرد باید به زن پرداخت

حقوق مالی که مرد باید پرداخت نماید عبارت اند ار :

1- مهریه
دو نوع مهریه داریم  به نام های عندالمطالبه و عندالاستطاعه که تفاوت هایی باهم  دارند که در مهریه نوع اول هر موقع که زن آن را طلب کرد مرد باید آن را بپردازد ولی در مهریه نوع  دوم زوجه باید توانایی مالی مرد را به دادگاه ثابت کند .

2- نفقه
نفقه به معنای تامین همه نیاز های زن مثل خانه، لباس، غذا، اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی است. مقدار نفقه را دادگاه تعیین میکند و مرد موظف به پرداخت آن است .

3- نحله
نحله در مواقعی است که مرد بدون دلیل درخواست طلاق بدهد و زن هیچ کوتاهی در نقش خود نکرده باشد به او تعلق می گیرد. بدین ترتیب براساس توانایی مالی مرد، حق و حقوقی به زن به عنوان نحله بمدت سال های زندگی مشترک تعلق می گیرد.

4- انتقال نصف دارایی شوهر
انتقال از خود دارایی یا ریالی ارزش تا نصف دارایی، به شرط آنکه طلاق به درخواست مرد باشد و تقاضای طلاق بخاطر کوتاهی زن از وظایف همسری یا بد اخلاقی او نباشد.
بنابراین  مرد موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با زوجه به دست آورده یا معادل آن را، به صورت بلاعوض به زن منتقل کند .

شرایط طلاق از طرف زن چگونه است ؟
بر اساس قانون تصویب شده در کشورمان زن فقط براساس چند شرایط می تواند درخواست طلاق دهد و اگر نتواند آن ها را به اثبات برساند در خواست او منقضی می شود .

شرایط طلاق از طرف زن:

1- مرد بمدت 6 ماه نفقه و دیگر حق و حقوق زن را ندهد.
2-  بد رفتاری مرد، دست به زن و پرخاشگری مرد
3-  بیماری مسری و خطرناک مرد که احتمال خطری برای زن دارد.
4-  شغل و کار مرد که باعث آسیب زدن به آبرو زن و زندگی او شود.
5-  مجنون بودن مرد
6-  محکومیت مرد به زندان بمدت  5سال و بیشتر
7- اعتیاد مرد که باعث از کار برکنارشدن او شود و به زندگی و زن و فرزندانش آسیب برساند.
8- مرد بدون دلیل خانه و زندگی خود را بمدت 6 ماه و بیشتر ترک کند.
9-  محکومیت قطعی مرد در ارتکاب به جرم که باعث آسیب به آبروی خانوادگی زن شود.
10-  بچه دار نشدن مرد بمدت 5 سال یا بیشتر یا بخاطر عقیم بودن وی باشد یا به هردلیل دیگر
11- اگر مرد بمدت 6 ماه یا بیشتر مفقودالاثر باشد .
12- ازدواج مجدد مرد بدون اجازه از زن

مراحل طلاق از دادخواست تا ثبت طلاق

1- مشاوره اجباری ( در صورتی که طلاق به صورت توافقی باشد )
2- تقدیم دادخواست
3- تعیین وقت دادرسی
4- حضور در جلسه دادگاه
5- مشاوره در دادگاه
6- احراز باردار بودن یا نبودن زوجه از طریق آزمایش
7-.حضور مجدد در دادگاه
8- مراجعه به دفتر طلاق

طلاق حقی نیست که فقط به مرد داده شده است تا به زن آسیب برساند ; امر طلاق بخاطر این است اگر زوج ها دیگر نتوانستند به مشکلات و دعوا های خود خاتمه بدهند و با ماندن در کنار یکدیگر به هم اسیب زدند می توانند با امر طلاق خود و زندگیشان را نجات دهند ولی متاسفانه اکثر زوج ها بخاطر کافی نبودن اطلاعات در انجام این امر به یکدیگر خیلی آسیب می زنند و ما در این مقاله سعی کردیم شمارا با این موضوع بیشتر آشنا کنیم.

دادگاه صالح  به رسیدگی به دعوای طلاق :

 به طور کلی مطابق با ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده مصوب ۱/۱۲/۹۱ در دعاوی و امور خانوادگی ، زوجین می ‌تواند در دادگاه محل اقامت خوانده یا محل سکونت خود اقامه دعوی کند مگر در موردی که خواسته، مطالبه مهریه غیرمنقول باشد که دادگاه محل وقوع مال غیر منقول صالح به رسیدگی میباشد .

پس درمسئله طلاق طرفین بنا بر اقتضا میتوانند در دادگاه محل اقامت خوانده ( طرف مقابل ) اقامه دعوا کنند یا در دادگاه محل اقامت خود .
ناگفته نماند در خصوص دعاوی که ثبت و ارجاع آنها توسط دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می پذیرد ابتدا به یکی از این دفاتر مراجعه و دادخواست خود را ثبت و پس از ارجاع به دادگاه و ارسال پیامک پس از سه الی چهار روز و یا پیگیری از واحد رایانه مستقر در مجتمع قضائی به شعبه مربوطه مراجعه نمایید . لازم به ذکر است جهت ثبت دادخواست به هر کدام از دفاتر فوق در تهران می توانید مراجعه فرمایید .

ضرورت وجود وکیل طلاق
در اغلب موارد، زن و شوهر به درستی نمیتوانند برای زندگی خود تصمیم بگیرند و درگیر احساسات می شوند و بسیاری از مشکلات را صرفا برای حفظ زندگی تحمل می کنند. اما زندگی مشترک برایشان معنایی ندارد. در این موارد مشورت با یک مشاوره حقوقی طلاق میتواند دید بهتری را برای زوجین داشته باشد تا بتوانند بهترین تصمیم را برای ادامه زندگی و یا طلاق بگیرند.

گروه وکلای تخصصی منصور عدالت

                                                            logo.png

                                                      09022022861

 

 

برای ثبت نظر خود وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید