گواهی عدم امکان سازش چیست ؟ تفاوت آن با حکم طلاق

گواهی عدم امکان سازش چیست ؟ تفاوت آن با حکم طلاق

هنگامی که زن و شوهر و یا هر دوی آنها دیگر تمایلی به ادامه ی زندگی مشترک با یکدیگر نداشته باشند  و تصمیم به جدایی از یکدیگر بگیرند  .اقدام به اقامه دعوای طلاق میکنند  . اما دادگاه ها ی خانواده با توجه به اینکه علت دعوا و اختلاف چیست و کدام یک از زن یا شوهر آن را مطرح می کنند و اینکه اختلاف مرتبط با چیست احکام متفاوتی صادر میکنند که گاهاَ طرفین را دچار سردرگمی میکند .

دادگاه در مواردی اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش میکند و در برخی موارد حکم طلاق صادر  مینماید  .

گواهی عدم امکان سازش چیست ؟

گواهی عدم امکان سازش ، به معنای تایید بر عدم توافق و سازش میان زوجین است . این گواهی در مواقعی صادر می شود که دادگاه رسیدن به توافق و آشتی را بین زوجین ناممکن می داند و به آنها اجازه جدایی یا طلاق را می دهد تا در صورتی که بخواهند ، بتوانند با مراجعه به دفاتر ثبت طلاق ، اقدام به این امر نمایند .

موارد صدور گواهی عدم امکان سازش

موارد صدور گواهی عدم امکان سازش عبارت اند از :

 1.  در درخواست طلاق توافقی

 2. در طلاق به درخواست مرد 

 3.  در طلاق از به درخواست زن ؛ وقتی که زن وکالت در طلاق دارد ، یعنی زن حق طلاق دارد

برای آشنایی بیشتر با انواع طلاق مقاله مرتبط در سایت گروه وکلای منصور عدالت را مطالعه فرمایید .

موارد صدور حکم طلاق

جدا از مواردی که در بالا برای صدور گواهی عدم امکان سازش نام برده شد ، در مواردی دادگاه اقدام به صدور حکم طلاق می کند . این مورد زمانی است که زن به دادگاه درخواست طلاق می دهد بدون اینکه حق طلاق داشته باشد . یعنی زن در عقد ازدواج خود حق طلاق را از مرد نگرفته است ؛ اما بنا به دلایلی مثل داشتن یکی از موارد عسر و حرج ، قصد دارد از همسرش جدا شود .

به عبارت دیگر ، به دلیل اینکه در کشور ما ، خانم ها بدون رضایت مردان امکان طلاق و جدایی ندارند ، برای اینکه بتوانند از شوهرشان جدا شوند باید در دادگاه مراحلی را طی کنند ؛ مثلا سوء رفتار یا سوء معاشرت مرد یا عسر و حرج خود را در دادگاه به اثبات برسانند تا سبب ایجاد حق طلاق برای آنها شود .

در چنین شرایطی ، دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر نمی کند ؛ بلکه دادگاه ابتدا موضوع و دلایل اختلاف که زن بابت آنها درخواست طلاق کرده است را بررسی می کند و اگر زن را در گرفتن طلاق از شوهرش محق دانسته شد ، اقدام به صدور حکم طلاق می کند .

تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش

تفاوت حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش را می توان در موارد زیر بررسی کرد :

 1.  وقتی قرار باشد دادگاه درباره موضوعی حکم صادر کند ، به طور کامل آن را بررسی کرده ، دفاعیات طرفین را می شنود و در نهایت تصمیم می گیرد که به نفع چه کسی و چگونه حکم صادر کند . در اصطلاح حقوقی به این روند ، ورود دادگاه به ماهیت دعوا می گویند . همانطور که گفته شد یکی از این موارد زمانی است که زن بدون داشتن حق طلاق درخواست طلاق کند . اما دادگاه زمانی گواهی عدم امکان سازش صادر می کند که لزومی برای ورود به ماهیت دعوی وجود ندارد و تنها قصد دارد تصمیم به طلاق را تایید کند .

 2. طبق قانون حمایت خانواده ، مدت اعتبار حكم طلاق شش ماه از تاريخ ابلاغ راي فرجامی يا انقضای مهلت فرجام خواهی است اما گواهی عدم سازش اگر تا  سه ماه به دفترخانه ارائه نشود ، دیگر اعتبار ندارد . 

 3.  حکم طلاق دستور دادگاه به جدایی است اما در گواهی عدم سازش طلاقی صورت نگرفته بلکه تنها اجازه طلاق صادر شده است و در صورتی که در مدت مشخص شده  سه ماهه طلاق ثبت نشود ، به منزله انصراف از جدایی است .

 

 نحوه دریافت گواهی عدم امکان سازش

 • ابتدا باید دادخواست طلاق به یکی از دفاتر خدمات قضایی ارائه شود تا در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد .

 •  سپس ، موضوع طلاق به یکی از مراکز مشاوره خانواده ارجاع داده می شود تا مشاوران منتخب طرفین به اختلافاتی که منجر به از هم پاشیدگی زندگی زناشویی و درخواست طلاق شده است ، رسیدگی کنند .

 • مشاوران نتیجه داوری شان را به دادگاه گزارش می دهند .

 •  در صورت عدم حصول آشتی ، دادگاه در یک جلسه رسمی غیر قضایی به توافق زن و شوهر برای طلاق رسیدگی می کند

 •  در نهایت گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند

 •  بعد از آن باید گواهی را به دفتر ثبت طلاق ارائه داد . ارائه گواهی عدم امکان سازش به دفتر خانه به معنای اجازه برای جاری نمودن حکم طلاق است . بعد از ارائه گواهی ، دفترخانه نوبتی برای اجرای صیغه طلاق تعیین می کند .

اعتبار گواهی عدم امکان سازش

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش 3 ماه است . یعنی ظرف 3 ماه از تاریخ ابلاغ گواهی ( نه تاریخ صدور آن در دادگاه ) باید آن را به دفترخانه ارائه داد . در صورتی که در این مدت گواهی به دفتر ثبت طلاق ارائه نشود ، گواهی عدم امکان سازش دیگر اعتباری نخواهد داشت .

 وظیفه ارائه گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه با کسی که گواهی به نفع او صادر شده است یعنی کسی که درخواست گواهی عدم سازش کرده است و دادگاه درخواست او را پذیرفته است . بنابراین اگر گواهی به درخواست مرد صادر شده است ، مرد باید تا مدت 3 ماه گواهی را به دفتر ثبت طلاق تحویل دهد .

در صورتی هم که گواهی عدم سازش بابت طلاق توافقی صادر شده باشد ، هر یک از زوجین می توانند برای ارائه گواهی به دفترخانه در این مدت 3 ماهه اقدام کنند . همچنین در صورتی که گواهی عدم سازش به درخواست زن صادر شده باشد ، زن باید آن را به دفترخانه ارائه دهد .

نکته مهمی که در خصوص مدت و مهلت اعتبار گواهی عدم سازش وجود دارد آن است که پس از سپری شدن سه ماه از تاریخ ابلاغ گواهی عدم سازش و عدم مراجعه زوجین برای ثبت طلاق ، این گواهی اعتبار خودش را از دست می دهد و اگر زوجین هنوز تصمیم به طلاق و جدایی داشته باشند ، باید مجددا به دادگاه مراجعه کرده تا گواهی عدم سازش اخذ نمایند .

                                                                logo.png                                        

                                                                        09022022861

   

 

برای ثبت نظر خود وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید